Scenariusz
zajęć przedszkolnych
Prowadząca: mgr A. B
Data: 30.11.16 r.
Grupa wiekowa: 2,5 - 3 latki
Temat kompleksowy: Zwierzęta przygotowują się do zimy
Temat zajęć: Zabawy zwierząt leśnych
-
Kształtowanie sprawności fizycznej dzieci: zachęcanie i wdrażanie do
uczestnictwa w
zorganizowanych zabawach i zajęciach
ruchowych w sali (PP. 5.4)
Cele kształcenia:
- rozwijanie
umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi na temat poznanego
środowiska przyrodniczego (3.3)
- rozwijanie
umiejętności sensownego łączenia 2 obrazków w pary (12.2)
- rozwijanie
umiejętności reagowania ruchem na zmiany tempa dźwięków: szybko-wolno (8.2)
- kształtowanie
umiejętności wiązania opisu słownego z postacią (4.3)
- kształtowanie
umiejętności prawidłowego poruszania się na czworaka, wykonywania klęku i
siadu podpartego (5.3,4)
- doskonalenie
umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów podstawowych (13.8)
- rozwijanie
umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dziecku (13.6)
- rozwijanie
umiejętności odróżniania sformułowania prawdziwego od fałszywego
Cele operacyjne:
- dz. wie, w jaki
sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do zimy
- dz. potrafi przyporządkować emblematy
ze zwierzętami do ich zimowych mieszkań
- dz. potrafi
dostosować swój sposób poruszania się do tempa wygrywanego na tamburynie-
porusza się szybko lub wolno
- dz. potrafi
rozwiązać zagadkę słowną i podać nazwę zwierzęcia, którego ona dotyczy
- dz. podejmuje
próbę prawidłowego poruszania się na czworaka i wykonania klęku i siadu
podpartego
- dz. rozpoznaje i
nazywa kolory podstawowe
- dz. przelicza
elementy w zakresie 5
- dz. potrafi odróżnić sformułowanie
prawdziwe od fałszywego
Metody pracy:
- Metoda czynna: Ćwiczenia; Zadania stawiane dziecku;
-
Metoda słowna: Instrukcja i objaśnienia; Rozmowa; Zagadki
-
Metoda percepcyjna: Pokaz i obserwacja;
Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- nośnik z
piosenkami: „Chrapu chrap”, „Sąsiadeczko, wiewióreczko”, „Jeżyk i liście”
- tamburyno
- treści zagadek
słownych
-
emblematy: zwierząt (jeża, niedźwiedzia,
wiewiórki); kolorowych kół (żółte, zielone,
czerwone)
-
sylwety zimowych domów zwierząt: gawra, dziupla, kopiec liści
-
koła hula-hop w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski
-
woreczki gimnastyczne
Przebieg zajęć:
1. "Kto mi powie..."- przypomnienie tematyki tygodniowej zajęć.
N-l zadaje pytanie dzieciom : Kto
mi powie, o czym w tym tygodniu rozmawiamy?
Dzieci starają się udzielić
odpowiedzi na postawione przez n-la pytanie.